تاریخ بروزرسانی 1401/05/15

پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

info@tsml.ir

A A A

استان خوزستان

معرفی استان خوزستان

 ahvaz0 استانی در جنوب‌غربی ایران، که در کرانه خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. مساحت استان خوزستان ۶۴۰۵۷ کیلومتر مربع است و به‌عنوان پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود.شهراهواز مرکز استان خوزستان است.
از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمی‌ترین منطقه فلات ایران محسوب می‌شود که پیشینه سکونت انسان در آن به ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکل‌گیری تمدن عیلام درهزاره سوم قبل از میلاد، بازمی‌گردد. خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال‌شرقی و شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از شمال‌غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب‌شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به استان بوشهر و خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود.
شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب(بزرگترین تولیدکننده نفت ایران)،شرکت ملی حفاری ایران،شرکت فولاد خوزستان و شرکت نفت و گاز اروندان در استان خوزستان مستقر می‌باشند.

معرفی استان

معرفی آزمایشگاه استان خوزستان

khz0

 این شرکت در سال 1334 برای اولین بار با نام شرکت مهندسین مشاور جان و مولم جهت تحقیق و مطالعه خاک‌های ایران در ساخت راه‌های اصلی تحت عنوان آزمایشگاه خاکشناسی در دانشکده فنی دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز نمود و پس از 2 سال این آزمایشگاه تحت نظر سازمان برنامه و بوسیله شرکت Aman And whitney برای مدت یکسال دیگر به کار خود ادامه داد و سپس مستقیما زیر نظر سازمان برنامه و با مسئولیت‌ها و شرح وظایف جدید شروع بکار کرد.در سال 1342 به استناد مصوبه شماره 4296 هیئت وزیران با نام آزمایشگاه فنی خاک شناسی تغییر نام یافت. در سال 1350 این مرکز به دلیل حجم بالای پروژه های بخش عمرانی، راه سازی و سایر پروژه های مرتبط با وزارت راه و ترابری و مصوبه شماره 144914 هیئت وزیران با نام آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به وزارت راه و ترابری انتقال یافت. سپس در سال 1363 اساسنامه آن با نام شرکت سهامی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به تصویب مجلس شورای اسلامی و به تائید شورای محترم نگهبان رسید. نهایتا در سال 1384 نیز به استناد مصوبه شماره 11887ت/32724 هیئت محترم وزیران جایگاه این شرکت در نظام فنی و اجرایی کشور ارتقا یافته و در حال حاضر بصورت یک شرکت صد در صد دولتی و مادر تخصصی فعالیت می نماید.

 

معرفی آزمایشگاه استان

خبرها و تازه ها (خوزستان)