تاریخ بروزرسانی 1401/05/15

چهارشنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۱

info@tsml.ir

A A A

صعود گروه کوهنوردی آزمایشگاه فنی ومکانیک خاک استان کهگیلویه وبویراحمد به قله حوض دال دنا

مورخ 10و 11 تیر ماه 1400 گروه کوهنوردی آزمایشگاه استان کهگیلویه وبویراحمد موفق شدند  قله 4350 متری حوض دال دنا ر ا صعود نمایند.

ویژگی‌های خاص حوض دال

در جناح شمالی این قله برفچال‌های کوچکی وجود دارد که به‌دلیل هوازدگی ستون‌های یخی کوچک بسیار زیبا و یک غار موسوم به غار یخ دارد. دیگر ویژگی‌ منحصربه‌فرد آن زمانی است اگر زمان صاف بودن هوا به قله برسید؛ چندین قله معروف اطراف را هم می‌توانید مشاهده کنید.

اما دلیل این نام‌گذاری چیست؟

دال، نام پرنده‌ بومی ایران و از خانواده کرکسیان محسوب می‌شود که یکی از زیستگاه‌های آن کوه‌های دنا در کهگیلویه و بویراحمد است. کمی پایین‌تر از قله، منطقه‌ای وسیع و حوض‌مانند وجود دارد که می‌گویند در گذشته‌های دورتر دال‌ها در آن زندگی می‌کرده‌اند و نام قله حوض‌ دال نیز از همین‌جا آمده است.

موقعیت جغرافیایی این کوه

این کوه نزدیک شهرستان سی‌سخت، (استان کهکیلویه و بویر احمد) در فاصله 33 کیلومتری شهر یاسوج و در مسیر جاده پادنا قرار دارد. مسیر دسترسی به پای کوه به صورت مارپیچ کاملا آسفالت است و از میان باغ‌های سیب عبور می‌کند.

سیر های صعود به قله

- مسیر جاده پادنا، گردنه بیژن و چشمه سیچانی

بعد عبور از شهر سی‌سخت باید به سمت جاده پادنا حرکت کنید. از میان باغ‌های سرسبز عبور کرده و دوراهی را به سمت چپ و چشمه میشی طی کنید تا وارد جاده پادنا شوید. این مسیر کوهستانی و پرشیب است. بعد از چند دقیقه به گردنه‌ای معروف به‌نام گردنه بیژن می‌رسید که محل پارکینگ کوهنوردان و ابتدای مسیر صعود خواهد بود. این منطقه به نام‌های گردنه بیژن و سیچانی معروف است. ارتفاع محل پارکینگ حدود 2650 متر است.

مسیر پاکوپ را در دامنه کوه باید طی کنید. بعد از حدود 3 ساعت به محل چشمه سیچانی خواهید رسید. (البته زمان معمول تا چشمه بین 2 تا 5 ساعت با توجه به شرایط بدنی افراد طی می‌شود.)

چشمه سیچانی ابتدای خط الراس قله حوض دال در ارتفاع 3650 متری قرار دارد که معمولا تا اواسط مرداد‌ماه دارای آب شیرین قابل‌شرب است. پس از استراحت در محل چشمه، باید مسیر پاکوب را به سمت پناهگاه طی کنید. حدود دو ساعت در مسیر کم‌شیب و پاکوب دامنه خط الراس قله حوض‌ دال که حرکت کنید، به محل پناهگاه‌ها خواهید رسید. در این مسیر کوهنوردان بسیاری در حال صعود به قله خواهید دید..

   WhatsApp Image 2021 07 04 at 11.41.28 1
   WhatsApp Image 2021 07 04 at 11.41.28 4
  WhatsApp Image 2021 07 04 at 11.41.28 2
  WhatsApp Image 2021 07 04 at 11.41.28 7

 

حوزه های اصلی فعالیت های آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

درباره شرکت

 • شناخت شرکت
  شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک  یکی از شرکت های زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است که با بیش از 60 سال سابقه و تجربه کاری در قالب 31  اداره کل استانی، 145 شعبه آزمایشگاهی در شهرستانهای بزرگ، 1000 واحد محلی مستقر، 40 اکیپ تحقیقاتی ژئوتکنیک و حضور در مطالعات و کنترل کیفیت سدهای بزرگ و کوچک؛ با حضور بیش از 2500 نفر نیروی متخصص، مجرب فنی و مهندسی، طیف وسیعی از خدمات را در پروژه های عمرانی و...

  ادامه مطلب

 • تاریخچه شرکت
    شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در سال 1334 برای اولین بار با نام شرکت مهندسین مشاور جان و مولم جهت تحقیق و مطالعه خاکهای ایران در ساخت راههای اصلی تحت عنوان آزمايشگاه خاک شناسی در دانشکده فنی دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز نمود و پس از دوسال این آزمايشگاه تحت نظر سازمان برنامه و بوسیله شرکت Aman And Whitney   برای مدت یکسال دیگر به کار خود ادامه داد و سپس مستقیماً زیر نظر سازمان برنامه و با مسئولیتها...

  ادامه مطلب

 • ماموریت ها و چشم اندازهای شرکت
    سند راهبردی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک (در افق  برنامه پنچ ساله ششم  توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور)   شماره سند :DS/1-2 اسفند  1395 1- چشم انداز شرکت  شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در افق چشم‌انداز جمهوري اسلامي ايران، سازماني است بالنده كه با برخورداري از مديريت دانش محور، منابع انساني آموزش دیده و كارآمد، ساختاري فراگير واثربخش،  ظرفيت‌هاي غني نرم‌افزاري و سخت‌افزاري خود، به‌گونه‌اي عمل مي‌كند تا در کشور و منطقه به‌عنوان مركز راهبري خدمات کنترل کیفی مصالح ساختمانی، سازه‌ها و پروژه‌های متناسب...

  ادامه مطلب

خبرها و تازه ها