پنجشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۰

تاریخ بروزرسانی 1400/01/30

info@tsml.ir

A A A

 

استان کرمان پهناورترین استان ایران و مرکز آن شهر کرمان است. استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و جمعیت آن در سال ۱۳۹۵ و بر اساس آمار مرکز آمار ایران برابر با ۳٬۱۶۴٬۷۱۸ تن بوده‌است. کرمان از استان‌های مهم و تاریخی ایران به شمار می آید. این استان بیش از ۶۶۰ اثر ملی ثبت شده دارد. همچنین ۷ اثر از جمله ارگ تاریخی بم، باغ گردشگری شاهزاده ماهان و دهکده صخره ای تاریخی میمند شهربابک را در میراث جهانی یونسکو ثبت و رتبه نخست ایران از این حیث را به خود اختصاص داده است. استان کرمان همچنین چندین سال متوالی رتبه نخست صادرات غیرنفتی کشور را از آن خود کرده‌است.

مرکز پهناورترین استان کشور،  شهر کرمان به دلیل وسعت جغرافیایی و جمعیت به عنوان یک از کلان‌شهر شناخته میشود. جمعیت این شهر طبق سرشماری بر اساس آمار سال 95 معادل 738.724 نفر بوده است. کرمان به لحاظ اداری، سیاسی ، فرهنگی و صنعتی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر جنوب و جنوب شرق ایران و یکی از پنج شهر تاریخی ایران است.وسعت شهر کرمان حدود ۱۳۰۰۰۰ هکتار تعیین شده است.

 کرمان در حال تبدیل شدن به شهری الکترونیکی است و این شهر به عنوان پایلوت دولت الکترونیک انتخاب شده‌است و در برنامه‌های توسعه کشور باید به شهری الکترونیکی تبدیل شود