سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

تاریخ بروزرسانی 1400/01/30

info@tsml.ir

A A A

سه شنبه, 23 شهریور 1400 ساعت 14:11

ارتقاء کیفی پروژه‌های عمرانی در کشور با بکارگیری تجهیزات دقیق و نوین

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اظهار داشت: با تجهیز شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به دستگاه‌های پیشرفته، دقیق، استاندارد و به روز دنیا با حساسیت بالا، و امکان انجام آزمایشات تکمیلی و دقیق ،کیفیت ساخت و ساز پروژه‌های ملی و استانی ارتقاء یافته است.

 

 

 


به گزارش روابط عمومی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، مجید کیانپور مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: این شرکت طی سال‌های گذشته در راستای کمک به ارتقاء کیفی و افزایش طول عمر مفید پروژه‌های عمرانی و افزایش تاب‌آوری آن اقدام به ساخت، خرید و تجهیز آزمایشگاه‌های خود به انواع دستگاه‌های خاص، دقیق و پیشرفته منطبق با استانداردهای روز دنیا کرده است که این اقدام تاثیر به سزایی در ارتقاء کیفی پروژه‎های عمرانی در کشور داشته است.

 

کیانپور با اشاره به تجهیز آزمایشگاه شیمی و فیزیک شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: این کارگاه به دستگاه‌ها خاص، دقیق و با حساسیت بالا تجهیز شده است که می توان به راه ‌اندازی و بهره‎برداری از دستگاه جذب اتمی، دستگاه پتانسیومتری و دستگاه اسپکتروفوتومتر اشاره کرد.

 

وی با بیان اینکه اسپکتروسکوپی جذب اتمی یکی از دستگاه‌های مهم در زمینه آنالیز عنصری انواع آزمایش‌ها است در تشریح راه اندازی و بهره‌برداری دستگاه جذب اتمی گفت: با بکارگیری دستگاه جذب اتمی مدل ContrAA 300 کمپانی معتبر Analytik jena می‌توان از منبع تابش پیوسته با تفکیک پذیری بسیار بالا به انواع آزمایش‌ها سرعت داد و نیز امکان آنالیز چند عنصری را فراهم کرد. این دستگاه از حساسیت و دقت بالایی برخوردار بوده و قابلیت استفاده در آنالیز عنصری انواع مختلف نمونه‌های فلزی، خاک، آب و مصالح ساختمانی در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وجود دارد.

 

کیانپور همچنین به بهره برداری از دستگاه پتانسیومتری در آزمایشگاه شیمی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اشاره کرد و افزود: تیتراسیون پتانسیومتری، روشی با دقت و صحت بالا است که در زمینه آنالیز گزینشی آنیون‌ها و کاتیون‌ها می‌توان استفاده کرد و پتانسیومتر موجود در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک قابلیت اندازه گیری یون کلر در انواع نمونه‌های سیمان، بتن و افزودنی بتن را دارا است.

 

وی همچنین به تجهیز و راه‌اندازی دستگاه اسپکتروفوتومتر در کارگاه شیمی و فیزیک اشاره کرد و تصریح کرد: یکی از دستگاه‌های مهم در زمینه آنالیز اکثر مولکول‌ها و عناصر در آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استفاد می شود دستگاه اسپکتروفوتومتر با قابلیت اندازه گیری انواع عناصر و ترکیبات از جمله نیترات، نیتریت، فسفات، سولفات، آمونیاک، روی، منگنز، سیلیسیوم، آهن، مس، کروم و ... است.

 

کیانپور با اشاره به اینکه همزمان با بکارگیری تجهیزات نوین و پیشرفته دنیا آزمون‌های جدیدی در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک شکل گرفت است، اظهار داشت: راه اندازی آزمون جدید برای تکمیل تست‌های دانه‎های شیشه‌ای مصرفی در راه سازی با هدف تعیین کیفیت، تعیین مقاومت در برابر مواد شیمیایی، تعیین ضریب شکست، تعیین پوشش شناوری و راه اندازی آزمون تعیین پوشش ضد رطوبت، راه اندازی آزمون جدید مقاومت مصالح مصرفی در بتن اشاره کرد.

 

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ادامه داد: برای تکمیل راه‌اندازی آزمون‌های مرتبط با ارزیابی مقاومت مصالح در مواجهه با شرایط مختلف، آزمون انبساط ملات های سیمان در معرض سولفات مطابق استاندارد ASTM C452، آزمون تغییر طول ملات های سیمانی در معرض محلول سولفات مطابق استاندارد ASTM C1012، آزمون تعیین انقباض ملات سیمان در اثر خشک شدن مطابق استاندارد ASTM C586، آزمون تعیین تاثیر پوزالان یا پودر سرباره در جلوگیری از واکنش قلیایی-سیلیسی مطابق استاندارد ASTM C441 و آزمون تعیین تغییر طول بتن به دلیل واکنش سنگ قلیایی-کربناتی مطابق استاندارد ASTM C1105 طی سال‌های گذشته راه‌اندازی شده‌اند.

 

کیانپور در پایان با بیان اینکه مدیریت و ارتقاء کیفیت پروژه‎ها تاثیر به سزایی در کاهش هزینه‌ها برای کشور به همراه دارد خاطر نشان کرد: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به عنوان یک آزمایشگاه فنی و مهندسی پیشرو در کشور در راستای اهداف عالیه خود از هیچ کوششی برای کمک به ارتقاء کیفی و افزایش طول عمر مفید پروژه‌ها منطبق بر استاندارهای ملی و بین المللی دریغ نخواهد کرد و تلاش می‌کند با بومی سازی تجهیزات نوین و نرم افزارهای مورد نیاز کمک شایانی به نظام فنی و اجرایی کشور داشته باشد.

خواندن 347 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 23 شهریور 1400 ساعت 14:22