یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷

info@tsml.ir

دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 14:03

واگذاری شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک کاملاً اشتباه است

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی:
واگذاری شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک کاملاً اشتباه است

ریاست و اعضای کمیسیون عمران مجلس شوراي اسلامي عصر روز گذشته طی مراسمی از شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بازدید کرده و با اعضای هیأت مدیره، معاونین و مدیران ستادی و استانی آزمایشگاه‌ دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، دکتر محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شوراي اسلامي ضمن قدردانی از زحمات همکاران آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: منابع مالی کشور محدود است و اقتصاد مقاومتی اقتضا می‌کند که با حداقل هزینه‌ها بیشترین بهره‌وری را برای کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه عمر پروژه‌های عمرانی در کشور پایین است، افزود: این اتفاق در بحث‌های ساختمان، آسفالت و بتن نیز به همین گونه است و اکثر پروژه های عمرانی کشور وضعیت مطلوبی ندارد. متاسفانه با یک سیلاب پل‌ها تخریب می‌شود یا روکش آسفالت 2 ساله از بین می‌رود، باید از این زیرساخت‌ها که سرمایه‌های کشور هستند، حفاظت کنیم.

رضایی با اشاره به اینکه امروزه به واسطه اجرای پروژه‌های زیاد عمرانی در سطح کشور به دنبال دستگاهی هستیم تا بتوانیم مسئولیت نظارت و کنترل کیفیت پروژه‌های عمرانی را در اختیارش قرار دهیم، تصریح کرد: مجموعه فعلی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک که تحت نظارت وزارت راه و شهرسازی است و بیشتر در حوزه فعالیت‌های عمرانی این وزارتخانه مشغول به فعالیت است و دید کمیسیون عمران بر این است تا دستگاهی خارج از انحصار وزارتخانه  یا سازمانی باشد با دید کشوری که بتواند بر تمامی پروژه‌های عمرانی نظارت کرده و در صورت مواجه با مشکلات و متخلفین برخورد کند.

وی با بیان اینکه برای پروژه‌های عمرانی از اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت استفاده می‌کنیم و این مسئله پیمانکاری را از بین برده است، ‌افزود:‌ چند ایراد به آزمایشاه فنی و مکانیک خاک وارد است؛‌  آزمایشگاه درآمد-هزینه است و از این رو باید خودتان درآمدزایی کنید. این در حالی است که هم‌اکنون این نهاد در پرداخت حقوق پرسنل خودش مشکل دارد.

این نماینده مجلس درباره واگذاری آزمایشگاه به بخش خصوصی نیز گفت: دولت می‌خواست همین سیستم نصف و نیمه را واگذار کند،که ما برای جلوگیری از این کار با وزیر راه و شهرسازی، معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس جمهوری مکاتبه  و تاکید کردیم، واگذاری این شرکت به جهت داشتن پتانسیل بالا و توانایی‌ها و دانش فنی لازم و برخورداری از توانایی‌ها و ارائه خدمات قابل قبول، یک تصمیم کاملاً اشتباه بوده و باید در جهت افزایش کیفیت و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی، ارتقاء پیدا کرده و امکانات بیشتری برایش فراهم شود.

وی افزود: اعضای کمیسیون بر این باور هستند که به لحاظ پایین بودن کیفیت پروژه‌های عمرانی و هزینه هنگفت ناشی از ترمیم و مرمت پروژه‌ها و به منظور افزایش سطح کیفیت در پروژه‌ها باید از شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک حمایت کرد و مجلس نیز مدافع کسانی است که هم راستا با این کمیسیون باشد.

رضایی اظهار کرد: کمیسیون عمران مجلس به دنبال ایجاد کار گروهی است تا بتواند آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک را از انحصار راه و شهرسازی خارج و به دستگاهی با اختیارات بیشتر درآورده تا در آینده شاهد افزایش کیفیت در پروژهای عمرانی باشد.

وی از تشکیل کارگروهی برای خروج آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک از انحصار وزارت راه و شهرسازی خبر داد و گفت: ‌باید در جهت افزایش کیفیت پروژه‌های عمرانی و جلوگیری از هدررفت سرمایه‌های ملی جایگاه آزمایشگاه به دستگاه حاکمیتی ارتقا یابد.

خواندن 814 دفعه